archiv - zvyk na leden - autopilot

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

archiv - zvyk na leden - autopilot

Příspěvekod Lída » 0, 3. leden, 2012, 9:47 am

zkusíme začít nový rok od podlahy :lol:

Autopilot je v podstatě nápověda, sešit, který nám dovolí pustit hodně věcí z hlavy. Může mít hodně částí. Někdo proplouvá životem bez něj a vůbec nic mu nechybí. Někdo nutně potřebuje diář, ale zbytek by nevyužil. To nevadí, každý si musíme tenhle systém upravit podle svého, jinak nebude fungovat. Je to jen tip, který můžeme vyzkoušet. Občas si některé paní libovaly, že když musely nečekaně odjet, manžel byl za tenhle manuál vděčný.

Jak vypadá Autopilot od FL?
FL dřív razila heslo, které jsem psala výše. Udělej si sám a uprav si podle svých potřeb. Později podlehla naláhání, sešit nechala vyrobit a prodává je.
Udělala kroužkový blok velký jako kniha, nechala na něj vyrobit látkový obal na zip. Obal má vnitřní kapsy, kam se dají dávat šeky, tužka, kalkulačka, dopisní obálky, známky a podobně. Uvnitř sešitu je mnoho oddělení, jako přehled rutin, nákupní seznam, jídelníček, adresář a podobně. Předpokládám, že je vytvořený pro ženy/muže, kteří tráví hodně času v autě a nemusí něco takového tahat v kabelce. Dá se použít, když hodinu čekáme na ratolest, až se vrátí z kroužku a my ji odvezeme domů.
Vím, že bych ho nevyužila, byl by na mě moc velký, těžký a neskladný. Na druhou stranu, nevěděla jsem to vždycky :mrgreen: Kdysi jsem si udělala autopilota, který byl na A4 :mrgreen:
Začneme tedy tím, že si rozmyslíme, jestli nám taková věc v životě vůbec chybí ;) A potom se zamyslíme nad tím, jestli bude většinu času ležet na stole, nebo ho budeme chtít nosit s sebou. Klidně to může být školní notýsek, nemusíme kvůli tomu kupovat něco nového. Můžeme ho mít i v mobilu, jen bychom neměli zapomínat na zálohování

K čemu takový autopilot má být?
měl by to být takový manuál pro domácnost. Můžeme v něm mít kontakty na řemeslníky, na lékaře, data, kdy se pravidelně něco dělá (třeba servisní prohlídky apod.) Mohou tam být základní návody na nějaké činnosti, abychom stále nemuseli hledat manuály ke spotřebičům. Mohou tam být sepsané práce v domácnosti, abychom je snadněji mohli pustit z hlavy.

Zkuste si z věcí, které budu během měsíce navrhovat, vybrat ty, které se vám budou hodit :)

Ranní rutiny:
pokud chodíme do práce nebo vodíme děti do školky, máme nejspíš zaběhlé rutiny automaticky, jinak by to ráno byl chaos. Jestli jsme v domácnosti a nic nás nenutí, možná jsme ještě v deset hodin v pyžamu u počítače a na lince je nádobí od večeře. Zkusíme vymyslet tři věci, které je zapotřebí každé ráno dělat. Klidně to může být umýt se, převléknout a zastlat postele do určité hodiny. Může to být zvyk, že když už jsme v koupelně, umyjeme umyvadlo (ať se nám zdá špinavé, nebo ne). Může to být snídaně, na kterou jsme doteď kašlali. Může to být návrh, že jakmile zamáváme dětem, až půjdou do školy, otočíme se a půjdeme rovnou bez zastávek do kuchyně vyndat nádobí z myčky. Podstatou rutin je, abychom určité stále se opakující věci zautomatizovali tak, že přestaneme vnitřně řešit, že se nám do nich nechce. Když odcházíme z bytu, zamykáme dveře a nedumáme nad tím. Když odcházíme ráno od okna, pokračujeme k myčce a není důvod se nad tím pozastavovat.

Tyhle rutiny mohou být na první stránce našeho autopilota. Až zvládneme bez nechuti první tři, můžeme přidat čtvrtou.
Možná nám bude více vyhovovat přilepit si žlutý papírek na monitor. Nebo na zrcadlo v koupelně (klidně může být kódovaný, nemusí o tom nikdo vědět ;) )

Jaké máte zkušenosti s autopilotem a ranními rutinami vy? :)
Lída
Site Admin

Re: Aktuálně - zvyk na leden - autopilot

Příspěvekod Andrea » 0, 3. leden, 2012, 6:27 pm

Já mám autopilota a diář v jednom staženého odsud od Nadika (tisíceré díky!!) velikosti A5, jen jsem si tam přidala navíc listy. Mám tam právě ty telefony, ordinační hodiny doktorů, narozeniny, mám tam všechna hesla do PC, mám tam základní nákupní seznam (na velký nákup jezdím 1x14 dní, takže tam mám seznam typu 6x mléko, 6x cottage, atd.). Před nákupem seznam projedu a jen vypisuju co je a co není potřeba koupit. Mám u toho i ceny, takže vím, jaké jsou minimální náklady na jídlo a drogerii. Pak tam mám list s rozepsanými veškerými náklady na bydlení, spoření, benzín, školku atd. Dále tam mám list s asi 40 jídly které doma často vaříme, takže se každý den mrknu co uvařit následující den a podle toho buď vyndám něco z mrazáku, nebo dokoupím po cestě z práce chybějící ingredienci.
Pak tam mám list na zajímavé poznámky - slyším o nějaké knize, akci atd. Uvidíme co bude za tipy, třeba tam ještě nějaký list přišiju :-)

Ranní rutiny se týkají jen mě a mého vstávání, vstávám v pět a jen se osprchuju, namaluju, zatopím, pomuckám kočky, vezmu si něco z ledničky s sebou do práce na snídani a jedu. Syna do školky vodí muž a oblečení na ráno jim chystám už večer. Denní a večerní rutiny moc zmáknuté nemám, ale budu na nich usilovně pracovat :-)
Andrea

Příspěvekod JanaD » 0, 3. leden, 2012, 7:39 pm

Tak já mám karisblok a v něm několik záložek, za každou je něcojiného třeba doktoři, úřady, telefonní čísla, rozepsané zóny a co v každé uklízet, seznam jídel a nákupní seznam. Pak mám normální diář A5 a tam si každý večer zapisuju co je třeba udělat následující den a taky si každý večer zapisuji co jsme dělali, co jsme zažili, různé hlášky kluků a tak...a ještě mám jeden malý diář A6 v kabelce, tam si zapisuji jen to nejnutnější, třeba návštěvy doktorů, abych se mohla kdykoli kouknout
JanaD

Příspěvekod Pitrs » 0, 3. leden, 2012, 9:31 pm

ahoj tak tohle je to co nutně potřebuju - mám to tak nějak na mysli :-) - už jsem si něco takového vytvořila v práci (pracovní návod - na co nezapomenout - týdne - měsíčně - denně - mám to před sebou na nástěnce :-) je to fajn - čumím na to denně v práci)

takže musím si to naplánovat a nějak vytvořit - zadumat ať to není kravina a ať to nezdržuje, ale pomáhá - se musím přiznat, že se mi líbí ty bločky z BOOKSU na magnetku, ale jsou tak nehorázně drahé :-( no snad to slevní :beg: teď v lednu
Pitrs

Příspěvekod diblice » 0, 3. leden, 2012, 9:43 pm

tak autopilota zatím nemám, ale zjistila jsem, že si musím zavést sešit, kam si zapíšu, co jsem kam uložila(myslím hlavně ty důležitý věci), jako například si letos nemůžu za boha vzpomenout, kam jsem loni dala prostěradlo, co používala dcera na tři krále, tak jsem musela vyfasovat u maminky nový, občas někam založím něco manželovo a to je pak průšvih, takže blbníček na nočním stolku by to mohl vyřešit.
diblice

Příspěvekod mataj » 0, 4. leden, 2012, 12:28 am

Tak doteraz som autopilota nemala, ale rozhodla som sa si ho zaviesť. A veru som sa dnes neulievala - zatiaľ tam mám: doležité tel. čísla, kalendár FL, autopilot na "seba" - odpísala som si ho niekde odtial (ako sa o seba starat, kaderníčka, pedikura a tak... :d_sunny: ), nákupný zoznam a zoznam jedál (ktoré najčastějšie varím). Všetko pekne založené v "karisbloku", takže možem to opravovať a doplňať. A zatiaľ som si teda napisala zopár ranných rutín - podľa Lidky... tak čakám, čo bude ďalšie dni. Už sa ním len riadiť... :D
Obrázek ObrázekObrázek
mataj

Příspěvekod Lída » 0, 5. leden, 2012, 9:11 am

:) tak pro velký úspěch:

večerní rutiny :)

zkusíme si projít, jaké činnosti děláme každý večer a srovnáme je do nějakého logického pořadí. Víme, že po večeři se uklízí v kuchyni, ale kdy to děláme? Těsně předtím, než jdeme o půlnoci spát? A do té doby se pořád přemlouváme, že by bylo záhodno s tím začít? Tak jako při odchodu z bytu zamykáme, tak bychom mohli i jiné činnosti pospojovat těsně za sebe, abychom o nich mohli přestat přemýšlet.
Vymyslíme si tři věci, může tam být cokoli, kouknutí do kalendáře, zápis do deníku, pokud si takové poznámky děláme, jít spát o čtvrt hodiny dřív, uklidit v kuchyni, připravit si věci na další den, projít bytem a posbírat prádlo nebo hračky...
Napsat si je můžeme do kalendáře, na zrcadlo, na monitor, do autopilota :)
Lída
Site Admin

Příspěvekod HanaK » 0, 5. leden, 2012, 10:10 am

Lidko, jak to víš? :o
Vím, že bych měla uklidit HNED po večeři, ale když mně se ták nechce a navíc chlap se odkulí k TV a to je silně demotivující - kdybych ho aspoň neměla na očích. :twisted:
HanaK

Příspěvekod verusa » 0, 5. leden, 2012, 10:16 am

Lído - DÍKY DÍKY DÍKY - už tak půl roku se dokopávám k tomu, abych si konečně udělala autopilota, pořád si to omýlám v hlavě a ne a ne se k tomu dostat. taky jsem pořád tak nějak nevěděla jak na to. Dnes mám obě děti ve školce, takže hurá na to :D
verusa

Příspěvekod Elza » 0, 5. leden, 2012, 10:27 am

Tak jsem včera po roce oprášila autopilota :oops: A hned si tam zapsala leden - čištění pračky a myčky.....abych to za půl roku znovu udělala.

Myčka mi nějak špatně myla, tak po vyčištění už vím proč :oops: :oops: :oops:

Lído -díky :d_sunny:
Elza

Další

Zpět na Denní tipy