Věčné začátečnice

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

Věčné začátečnice

Příspěvekod Lída » 0, 19. leden, 2010, 10:24 am

:) oddechly jste si, že teď už konečně začínáte naposled, protože tentokrát už vydržíte? :lol: Berte to tak, že žádné takzvané selhání se nekoná ani nemůže, protože všechny začínáme znovu každé ráno. Takže nikdo nic neprošvihl a není důvod se na sebe zlobit.

Začneme kalendářem. Je jedno, jaký bude, ale musíme ho používat. Musí se do něj dát psát. Je jedno, jestli to bude velký nástěnný u telefonu nebo nad psacím stolem, klasický stolní, nebo diář do kapsy. Možná není praktické ho vést na počítači, pokud tedy počítač neběží 24 hodin denně.

Začneme tím nejjednodušším - napíšeme do něj narozeniny, svátky, výročí, dětské prázdniny, dovolenou a dosud sjednané schůzky, které máme zapsané někde na papírcích. Jestli je to tento rok aktuální, zapíšeme i datum, kdy nám končí občanka a podobné doklady.

Nebudeme se bát do kalendáře malovat, psát barevně, lepit samolepky. Samolepky mohou být srozumitelné jen nám a tak si koupíme nějaké drobné v papírnictví. Nebo si na netu najdeme obrázky a ty si zmenšíme a vytiskneme buď na samolepící papír, nebo na klasický papír, a pak je budeme lepit do kalendáře lepidlem nebo oboustrannými lepicími čtverečky, co se používají k lepení fotografií. Můžeme si obrázkem dortu ozdobit všechna data narozenin a tak podobně.

Kdo chce jít v organizaci dále:

Použijeme buď kalendář, nebo prázný list papíru
Zamyslíme se nad naším současným týdenním programem. Děláme někdy něco pravidelně? Chodíme na kroužky, nakupujeme v určitý den, pracujeme některé dny do večera? Zapíšeme si to. Den před tím, než děláme velký nákup, si zapíšeme úklid lednice. Začíná se nám to plnit ;)

Najdeme jeden nebo dva volné večery na žehlení? Komu se osvědčilo žehlení po troškách častěji, tohle přeskočí :)
Zkusíme to zapsat a den před tím napíšeme praní. Bereme v úvahu naše zvyklosti, určitě někdo pere jednou za týden, jiný každý den.

Takže máme praní, žehlení, lednice, nákupy.

Vezmeme další list papíru a napíšeme si všechny místnosti, o které se staráme. Do jednoho sloupce můžeme dát ty klasické, co se uklízejí pořád, do druhého sloupce komoru, balkon, přístřešek na zahradě, sklep, garáž a podobně.

Teď se rozhodneme, kolik dní a týdnů potřebujeme, než projdeme ten první sloupec.

Základní postup je, rozdělit ten první sloupec na pět dílů, protože měsíc má většinou pět týdnů.

Možná, že každý díl bude odpovídat jedné místnosti. Jestli máme místností více, budou na jeden týden připadat třeba místnosti dvě.

Teď si vezmeme jeden ten díl (pro jednoduchost ho nazvěme zónou) a přisuneme si k sobě náš týdenní plán - to je to nakupování, žehlení... Máme tam nějaký den, kdy je program tak nabitý, že není šance najít ani 15 minut času? Jestli máme takový den (prosím nepište, že takové jsou všechny :lol: ), zbývají nám např. čtyři dny na jednu zónu.

V rámci jednoduchého začátku to tedy uděláme takhle: Ke každé zóně si napíšeme čtyři věci. Kdo nemá nabitý program, napíše věcí pět, protože máme pět pracovních dní v týdnu.
Příklad pro ložnici: převlékání postelí, noční stolky, němý sluha, šatní skříň
Jestli s překvapením zjistíme, že nám dělá problémy najít pět věcí, nebudeme si plnit seznam mytím radiátorů a podobně. Začínáme, a tak hledáme činnosti, které se musejí opakovat jednou za měsíc, jinak by se domácnost rozložila :) Smekám před těmi, kdo myjí radiátory jednou za měsíc, já je jen luxuju.

A jsme skoro hotové. Máme kalendář. Máme základní plán na týden a máme tipy na jednotlivé dny v konkrétních týdnech.

Lída
Site Admin

Re: Věčné začátečnice

Příspěvekod Lída » 0, 19. leden, 2010, 11:26 am

Co s tím druhým sloupečkem? :lol: Určitě budeme mít některé zóny nabité (kuchyně), jiné méně pracné (netroufám si odhadnout :) ). Zkusíme si jednou za měsíc najít čas na nahlédnutí do druhého sloupečku. Musíme oddělit hodně důležité, od méně důležitého.

Vytáhneme další list papíru :)
Jak vypadá naše ráno? Je stejné každý den? Je to chaos každý den? Jestli to jde jako na drátkách, nemá smysl si to psát, už to umíme, funguje to, nebudeme do toho vrtat.
Jestli nechodíme do práce a ještě v poledne jsme v pyžamu, nějaký řád by to chtělo. Začneme tím, že se převlékneme, i když celý den nehodláme vystrčit nos, usteleme a umyjeme umyvadlo. Až budeme při odkládání kartáčku na zuby automaticky natahovat ruku po něčem, čím myjeme umyvadlo, jsme připravené na přidání další věci.

Nový list papíru a večer :)
Tady to může být složitější, protože večer nebýváme v takové časové tísni jako ráno, a to nás nenutí k takové efektivitě.
Popřemýšlíme, co už nyní děláme pravidelně. Možná máme malé děti, které už nějaký rytmus mají. Možná žijeme samy a všechno děláme, kdy se nám chce (nebo nechce).
Můžeme zvolit tři postupy: chodíme pozdě domů a většinou se až do večera nezastavíme. Začneme tedy příchodem.
Jsme odpoledne doma a víceméně lenošíme nebo děláme věci chaoticky a půlka zůstane nedodělaná. Zkusíme začít s plánem pravidelných věcí po večeři.
Po večeři chceme mít volno a uklízet až později. Řekneme si, kdy chceme asi tak chodit spát a v duchu půjdeme zpátky časem a odhadneme, kdy začít. Jestli se díváme pravidelně na televizi, klidně si ten plán navážeme na svůj oblíbený pořad (začnu, až skončí, nebo udělám to tak, abych byla hotová dřív, než pořad začne)

Ze začátku to nebudeme přehánět. Sklidíme nádobí, projdeme obývák a posbíráme věci, co se tam za den nahromadily. Koukneme do kalendáře, co nás čeká zítra.

Pak už zbývají jen dvě věci. To, čemu říkáme Velké pondělí. Tedy luxování atd., které stejně tak můžeme zapsat do toho týdenního plánu, kde už máme nakupování, lednici, žehlení.
A poslední věc je DING :) což je z anglického Udělej to hned, holka :) Takže, až půjdeme do kuchyně, vezmeme ten hrnek s sebou, až si ukrojíme chleba, uklidíme po sobě hned, a ne až teprve to místo budeme potřebovat mít volné.

Takže základ celého systému je uklízet po sobě a věci, které jdou, zautomatizovat. Nepřemýšlet o tom, jestli je koupelna už zralá na úklid, nebo to ještě týden počká, nezkoumat, jestli je podlaha už dost špinavá, aby ji bylo nutné umýt, je pondělí (jiný zvolený den), tak je na řadě.
Malé děti většinou nepostavíme před skříň, aby si vybraly samy oblečení. Naskládáme to před ně, maximálně jim dáme vybrat z omezeného množství. Jestli je pro nás chaos v domácnosti stejný, jako ta přeplněná skříň, a nevíme, kde začít, pomocí takového týdenního/měsíčního plánu si ukrajujeme z povinnosti stále něco řešit a rozhodovat se.
Chceme změnit systém a to půjde pomalu. Ale každé ráno můžeme začít znovu s čistým štítem :)

Napište, co vám pomáhá, co se neosvědčilo, co funguje, bude to inspirace pro ostatní :)
Lída
Site Admin

Příspěvekod Janeinka » 0, 20. leden, 2010, 12:40 am

Tak mě se po dvou letech FL teď první měsíc daří opravdu dokonale mít domácnost takovou, jaká se mi líbí, abych se doma cítila dobře a mohla k nám přijít návštěva kdykoliv, nemusím dokonce před návštěvou ani procházet koupelnu a WC. Dalo to práci a když jsem na začátku četla že to nejde hned, myslela jsem si, že to hned zvládnu, ale opravdu to chce trpělivost, naučit se dělat věci okamžitě i když se mi nechce. Tím, že si to v domácnosti nenechám nakupit do chaosu a nepořádku, se najednou domácnost udržuje téměř sama, a najednou ani nevím jak to dělám a je tu uklizeno. Poslední dobou jsem na sebe opravdu pyšná - a to se teď drze vychloubám, ale musím pochválit i svého manžela. Ten systém funguje také díky tomu, že se víc zapojil do domácích prací a alespoň částečně mi pomáhá. Za půl roku půjdu po mateřské zase do práce a do té doby musíme mít domácnost zvládnutou nejen na jedničku, ale na jedničku s hvězdičkou. Ten půlrok budu muset ještě zapracovat na rozdělení určitých povinností mezi členy rodiny. Teď mi nevadí, že téměř vše dělám sama a manžel pomáhá jen když může, ale pak už nebudu mít tolik času a budou muset pomáhat opravdu všichni, takže to je můj cíl na další půlrok, zapojit více všechny členy naší rodinky.
Janeinka

Příspěvekod sovička » 0, 20. leden, 2010, 8:19 am

Co se mi neosvědčilo jsou veškeré ranní rutiny, denní mytí koupelny. Chodím ráno do práce a zpravidla vstávám na poslední chvíli. Naopak se mi velice osvědčila večerní rutina, nachystání si věcí na ráno. Takhle jsme si začali dělat i svačinky do práce na které teď nedám dopustit. Dosud se mi nepodařilo zavést pravidelné praní a žehlení ač bych ráda. Já bych tak ráda jednou týdně vyprala a jednou týdně vyžehlila a nejlépe pravidelně ve stejný den. Ale ono se mi to prádlo špiní tak nepravidelně, že někdy peru třikrát týdně a někdy jen jednou. Velikým problémem jsou u nás hotspoty, teď mi v kuchyni zdobí jeden výklenek sklenice na vrácení do obchodu, zavařovací sklenice na odnesení rodičům, prošlé léky do lékárny, vybité baterky, u toho se mi nevím proč usadila funkční nabíječka.... Nicméně jsem pyšná na to, že se mi podařilo udržovat prázdný stůl a prázdnou kuchyňskou linku, vypadá to mnohem uklizeněji. Týdenní plán mám zaveden teprve dva týdny, takže je ještě brzy na hodnocení. Nad zavedením měsíčního plánu teprve přemýšlím. Uvědomuji si, že kdybych převlékala postele v pravidelných intervalech třeba jednou za měsíc, bylo by to úžasné a určitě by se našlo víc takových činností. Jen jsem se zatím neodhodlala to zorganizovat. Ještě chvilku počkám až se zaběhne ten týdenní plán a snad potom. Nejlepší, co mě FL naučila je vedení autopilota, mám tam všechno od telefonních čísel na doktory, přes kalendář až po jízdní řády a oblíbené recepty. Toliko moje začátečnické postřehy po pár měsících nakukování sem.
sovička

Příspěvekod ZdenaŠ » 0, 20. leden, 2010, 10:02 am

Ahoj,mě se osvědčilo dělat večerní a ranní rutiny,dále každou středu seberu ručníky a utěrky a dám čisté,každý měsíc 20. měním povlečení v ložnici.Dneska vyperu a zítra vyžehlím/co chodím na tyto stránky mám prázdný koš na čisté prádlo/.Místo VP mám VS,lednici myju ve čtvrtek a v pátek jdu nakoupit.Ve čtvrtek taky dělám jídelníček a seznam nákupu.Snažím se mít volnou sobotu a neděli,to udělám jen bleskovku,rychle proběhnu byt s prachovkou a uklidím rozházené věci,v žádném pokoji se moc nezdržuji.Do kalendáře si napíšu ve čtvrtek co budu celý týden vařit a co budu dělat v jednotlivých dnech.Takto se mi to osvědčilo a jsem spokojená hlavně já a i celá moje rodina.Jsem ráda,že jsem našla tyto stránky,před FLY LADY to byl zmatek a kdy jsem se bála kdyby někdo zazvonil u dveří,teď má moje domácnost nějaký řád ve kterém se dá žít a já když někdo zazvoní u dveří tak je otevřu dokořán,ale jde hlavně o můj vnitřní pocit,protože když mám uklizeno okolo sebe tak je mi dobře i uvnitř.Zdena
ZdenaŠ

Příspěvekod Irka » 0, 20. leden, 2010, 10:21 am

Tak já jsem od nového roku najela na dvoutýdenní systém a nemůžu si ho vynachválit. Je to větší pohodička a zvládnu víc než u týdenního. Taky jsem si rozhodila VP na čtyři dny v týdnu. Já nemám ráda, když se všechno dělá ve spěchu. Tak mi ta pohodička po částech vyhovuje více. :)
Irka

Příspěvekod dasa.ryckova » 0, 20. leden, 2010, 1:05 pm

U mě se osvědčila večerní rutina tzn. že než jdu spát tak začínám - vyvenčit pejska, projdu místnosti (zdržuji se vesměs jen v obyváku - utřít stůl, srovnat přehozy na sedačce a složit deku kterou se manžel přikrývá při koukání na tv) sezbírám nádobí které najdu hned ho umyji a utřu, obetřu pracovní desku, pokračuji v koupelně, kde si udělám večerní hygienu a obetřu poličky, umyvadlo popř. vanu (záleží kdo se poslední koupe), končím na wc které celé obetřu(osvědčily se dětské vlhké hygienické ubrousky) a štětkou zevnitř polechtám, pak už jen umýt ruce a šup do postýlky. Co je pro mě největší problém?
Asi stejně jak u sovičky prádlo, máme hodně barevné prádlo tak některé barvy se strašně špatně zbírají ale jak se podaří nazbírat tak je toho hodně, a taky strašně nerada žehlím (nechce se mi kvůli pár kousům vytahovat prkno) ale jak už se odhodlám tak mi nevadí žehlit i velkou hromadu.
ObrázekObrázek

ObrázekObrázek

ObrázekObrázek
dasa.ryckova

Příspěvekod Ankili » 0, 20. leden, 2010, 5:04 pm

Tak jak je to u nás ..jsme na MD a klučina mi doteď hrozně špatně spal, každá noc byla bitevní pole...ale teď se nám to výrazně zlepšilo a tak si ráno pospáváme jak to jen jde a tudíž u nás žádná ranní rutina není, zatím mi to moc nevadí, jsme v pyžamech klidně až do procházky v 10hodin, koukáme na pohádky, hrajeme si v peřinách :P . Jediné co dělám ráno že po čištění zubů otřu celé umyvadlo a ihned když opuštím ložnici ustelu a otevřu oknu. Takže ranní rutina se u nás fakt moc nechytila.

Ale pak mám odpolední rutinu, až malej usne - běžný každodenní úklid - poklidit kuchyni, umýt nádobí, utřít desku, sporák, parapet okna, přejedu mikrovlnku, pressovač..no dát to do richtiku ;) přito vytáhnu prckovi nějaký jogurtík na sváču aby nebyl studený z lednice, uklidit vše ze stolu v obýváku, odnést hračky, netřepat polštářky...., porovnat hračky v pokojíčku, boty a bundy v předsíni a celý byt zametu. Pak se snažím 15minut na denní tipy nebo na něco v týdenní zóně.

Držím velké pondělí jak to jen jde a snažím se udělat co nejvíc, ale na detaily a pořádek ve skříňkách fakt není čas, to by bylo na týden. Ve čtvrtek ale vytírám a utírám prach znovu,ale ne tak důkladně. Když vysaju tak pak vytřu jen středy místnotí a na koupelnu ve čtvrtek opět beru chemii.
V pátek navíc zalívám kytičky ;)

S večerní rutinou bojuju. Už mám naučeno hned jak jde prcek do postýlky odnést všechny hračky na místo. Ale aby byla kuchyně vždy uklizená se mi ne pokaždé podaří Jako úspěch beru už i to že je nádobí, které nedávám do myčky, umyté a na odkapávači u dřezu.
Chtěla bych ještě večer nějak dávat domácí oblečení...často končí na zemi v koupelně a není síla co by jej dopravila do skříně :D
Praní se mi zautomatizovat nedaří, špiníme moc neautomaticky :D ale na žehlení jsem si vyhradila středu večer..to je dnes že? :roll:
Ankili

Příspěvekod Ankili » 0, 20. leden, 2010, 5:10 pm

a docela mě pobavil přístup DING..protože ding říká Adámek když do něčeho chce bouchnout..jakože to udělá ding takže to mám stokrát denně v hlavě :lol:
imho je to asi nejlepší způsob jak se k úklidu postavit...dělat vše hned, uklízet si po sobě, aby se tolik nenabordelilo, pak už je jen třešnička 15minut denně poklidit nějaký šuplíček, skříňku, zapadlý kout...jenže mě to doma moc neučili, obrovský dům, tam se nějaký nepořádek ztratit, ale v malém bytě je to horší a musím bojovat! a díky vám všem mám motivaci, vím jak na to a snad mě to i baví :)
Ankili

Příspěvekod Aliba » 0, 20. leden, 2010, 6:04 pm

Tak mně pomohlo udělat si seznam. Na paír napsat Co je potřeba a sepsat tam vše co chci udělat, co potřebuju udělat a co musím udělat. Prostě vše co mě napadne, ikdyž to třeba budu dělat až za rok. No pak si večer před spaním 12 minut plánuji další den, kam z toho velkého seznamu do každého dne něco přepíšu. Takže večer vím co chci druhý den dělat a kolik toho je. Taky jsem si po dobu 5ti dnů zapisovala vše co jsem dělala a jak dlouho mně to trvalo, což mně dalo pěkný přehled o čase a o tom co by se třeba dalo zrychlit. Překvapením bylo, že jsem si furt myslela, že trávím málo času s dětma a ono naopak, ale tím, že jsem u toho myslela na to, že musím pak tohle a támhle to a jak to nestíhám, sem ten čas netrávila s dětma aktivně. Teď si to užívám a nemyslím co bude, protože mám denní plán a v tom mám rozepsaný i věnování se dětem-vycházka a podobné. Taky je se dobré motivovat slově. Když řeknu nechci se honit oproti chci všechno dělat v klidu. Takže si říkat, že chci a ono to půjde.
Denní plán je super, protože vím co chci. Mám to ještě v tom denní plánu rozdělené podle důležitosti-ty činosti.

20 největších zlodějů času
Sledování televize
Zbytečné příliš dlouhé telefonáty
Neohlášené náštěvy
Čekaní ve frontách, kdy nemáme co dělat
Čtení novin a časopisů
Neustálé kontrolování e-mailů/čtení nemyslných příloh
Hledaní věcí, které jste někam založila(papíry, klíče od auta atd.)
Zbytečné tlachání a klábosení na dětských hřištích
Obavy z věcí, které stejně neovlivníte
Dopravní zácpy
Vracení se pro věci, které jste zapomněla doma
Uklízení po ostatních
Přestávky na kafe, čaj a cigaretu
Přemýšlení o tom, že něco uděláme, místo toho, abychom to udělaly
Chorobné tříděnímailů a placení účtů
Surfování po internetu
Neustálá péče o děti
Nekonečné cesty do obchodu pro věci, které jste zapomněla
Souhlas tam, kde bysta měla říct Ne