AKTUÁLNĚ - co když jeden z partnerů prostě uklízet nechce?

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

AKTUÁLNĚ - co když jeden z partnerů prostě uklízet nechce?

Příspěvekod HanaK » 0, 14. září, 2010, 7:26 am

Tak včera VP dopadlo tak, že jsem cca 2 hodiny nosila tam a zpátky různé věci, nejčastěji nikoliv svoje. :twisted: , ale DH a dětiček.
Lidově řečeno - kde se vy*erou, tam to nechají smrdět! :twisted: Rozuměj, kde jim co odpadne od ruky, tam to zůstane ležet (docházku na WC zvládají bez závad ;) )
Je mně jasné, že náš nedostatek úložných prostor je jednou z příčin, děti snad nějak donutím, jako ta kapka, co kape sto let na kámen, až tam tu jamku vyhlodá, ale co s DH? :twisted:
HanaK

Re: AKTUÁLNĚ - obývací pokoj

Příspěvekod Andy009 » 0, 14. září, 2010, 8:52 am

HanaK píše: děti snad nějak donutím, jako ta kapka, co kape sto let na kámen, až tam tu jamku vyhlodá, ale co s DH? :twisted:

No kdyby někdo věděl,jak na to,byla bych vděčná. Ptž mám ten samý problém. :beg: Zatím mám jediné a to krajní řešení, zabít manžela. :grin:
Andy009

Re: AKTUÁLNĚ - obývací pokoj

Příspěvekod Iffka » 0, 14. září, 2010, 9:03 am

Andy009 píše:
HanaK píše: děti snad nějak donutím, jako ta kapka, co kape sto let na kámen, až tam tu jamku vyhlodá, ale co s DH? :twisted:

No kdyby někdo věděl,jak na to,byla bych vděčná. Ptž mám ten samý problém. :beg: Zatím mám jediné a to krajní řešení, zabít manžela. :grin:

No, opravdu krajní řešení, ale určitě stoprocentní úspěšnost :good:

U nás to funguje tak, že když je pořádek, tak si celkem uklízí, na hromádku klidně přihazuje :beg:
Ale dělám to tak, že uklízím okolo a říkám, tak tohle uklízet nebudu ... trak většinou jde a uklidí si to.

Teď mě napadlo, co mu vyhradit místo, kam ty věci budete snášet na hromadu, ať si to v tom pak hledá ... klidně oblečení i papíry dokupy, jen ať se to v tom matlá, pak k tomu uklízení po sobě třeba dospěje rychleji :dontknow: ...ovšem místo, které nebudete mít na očích, v zájmu zachování svého duševního zdraví :D
Hezký den! Ivana a kluci
Iffka

Re: AKTUÁLNĚ - co když jeden z partnerů prostě uklízet nechc

Příspěvekod Lída » 0, 15. září, 2010, 8:25 am

Holky a představte si, že by tohle někdo dělal vám :roll: Kdybyste měly za roky života zaběhnutý nějaký systém (jdu, odložím, a PAK to uklidím) a druhé polovičce by to nevyhovovalo (uklízí se to HNED), tak by vám začala snášet ty věci na hromadu... Já nevím, není to ponižující? Kdo tvrdí, že jeden systém je lepší než druhý? Že i kdyby se někomu dobře a spokojeně žilo v chaosu, MUSÍ mít uklozeno, protože je to správné? Jasně, že vám ten systém druhého nemusí vyhovovat, ale těžko donutit toho druhého, aby změnil návyky, které mu vyhovují, jen proto, že já to tak chci... Mě vyhovuje uklizeno, tak si to koukej uklidit. To je skoro jak přístup k dítěti, na to mužský bude těžko nadšeně reagovat :dontknow:

Nikde není psáno, že je to, co my chceme, je správné a má být po našem, ať se to tomu druhému líbí a vyhovuje mu to, nebo ne. Kdyby vám tchýně začala dávat věci na hromadu, asi se do týdne odstěhujete pod most :lol: Už se tímhle systémem zabývám asi sedmý rok a čím dál tím víc o tom přemýšlím, protože tenhle nápad se hrozně často objevuje v diskusích o uklízení na netu. Ponižováním toho druhého těžko dospějeme ke spokojenosti. Když někomu jeho věci vezmeme a dáme na hromadu, je to útok na jeho soukromí. Stejně tak "leželo to tady už měsíc, tak jsem to vyhodila"

Nevím, jak z toho nejlíp ven, kromě mluvení a vysvětlování, že takhle (uklizeno) se mi žije líp, protože... Vím jen, že kdyby někdo dal MOJE věci bez mého souhlasu a vědomí někam jinam a udělal mi v nich chaos (protože i ve věcech rozložených po bytě může být systém a majitel se v něm může dobře orientovat), budu nejspíš hodně nepříčetná, zvlášť, když bych měla důvod si myslet, že to mělo být "za trest."

Budu ráda za rozpoutání debaty. Konec konců určitě je tu hodně z nás na té stránce chaosu a naše drahé polovičky třeba uklízejí bezvadně. To může být taky důvod k návštěvám našeho společného fóra ;)
Lída
Site Admin

Příspěvekod kahop » 0, 15. září, 2010, 8:53 am

Zdravím Liduš,

celkem se ztotožňuji s Tvým názorem. Jenže prakticky to pak vede nejen k tomu, že jsem naštvaná, že moje snaha o uklizenou domácnost je k ničemu, ale i k dotazům dětí, proč si tatínek uklízet nemusí a děti ano. :dontknow: Navíc pak DH neustále něco hledá - oblečení, které není vyprané, protože není v prádle, doklady, které jsou samozřejmě jinde, než kam si je dal :roll: apod. Navíc děti samozřejmě shodí oblečení ze židle, na které se běžně sedí a protože mám i tříletá dvojčata, tak seberou vše co není uklizené a klidně to hodí např. za pohovku apod. Takže mám sto chutí naházet věci někam na jednu hromadu (jak psaly holky), aby nebyly vidět a děti se k ním nedostaly. :oops: Jenže to bohužel zase budu muset uklízet já. Tak pokud někdo poradí postup jak ty naše DH zainteresovat na úklidu :beg: , bude to opravdu dobrá rada nad zlato :s9662: Hezký den Blanka
kahop

Příspěvekod Yoreth » 0, 15. září, 2010, 9:16 am

Ahoj holčiny,

taky mám doma manžela, kterému je upřímně jedno, jak to doma vypadá, a takzvaně kudy chodí, tudy trousí :mocking: . Já mám pak problém vydržet u uklizeného, protože když uklízím po někom, rychle se to zvrtne a někdy neuklidím ani sama po sobě. A pak už se to kupí a kupí..... Jak psala Lída, je těžké změnit něco, co je zajeté pár let.....když jde do postele, vedle ní se vytvoří hromádka špinavé triko ponožky trenýrky.....a do koše na prádlo je to přitom pár metrů...njn.
Každopádně, manžel mi říkal, že není jasnovidec, a pokud chci aby se nějak zapojil do úklidu, nemám čekat, že to udělá sám od sebe, protože neví, co by měl uklízet, kam to dát apod abych já byla spokojena :mocking: Takže u nás platí, že mu řeknu konkrétně co potřebuju aby udělal a ideálně do kdy by to mělo být hotovo. Protože, třeba na to budu navazovat s další uklízecí činností. Když přijdu a řeknu potřebuju tohle a hned, tak ho tím akorát naseru. (Mně by to taky vadilo, pokud mám něco rozdělané a do toho by na mě s tímto požadavkem přišel, něco po něm hodím :blum3: )Takže to chápu. Docela nám to tak funguje....
Zjistila jsem, že on to prostě neřeší, jestli se něco opakuje pořád dokola,...a já mluvím o úklidu té samé věci pořád dokola a on ne ne a ne to dělat od sebe. Pochopila jsem. že on to prostě neřeší. Takže už se ani nenaštvávám, prostě mu řeknu ať s tím něco udělá a je to.
Yo
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Yoreth

Příspěvekod RomanaK » 0, 15. září, 2010, 9:26 am

Ahojky,
já jsem to měla postevené takto:

Vždycky jsem si říkala, že na úklid domácnosti jsou 2. Když už mi přišlo,že uklízím pouze sama. Tak jsem to nechala být. A najednou tu byl bordel, kterého si všimnul i DH. A tak říkal, nemělo by se tady uklidit? A já, klidně ....ale jsme tady 2. Jenže většinu času to bylo tak, že převažoval bordel. Pak jsem našla tohle fórum a začala se řídit radami. A pak už se jen zeptala - líbí se ti jak je uklizeno? Jo? Ale aby to tak zůstalo byla bych ráda kdyby sis to mohl odnést nebo rovnou uklidit.....atd...Jo a začalo to fungovat. A v okamžiku pokud DH něco hledal, nebo neměl vyprané košile, či tak? ......Byly v koši na prádlo? Ne...Tak co by mě to zajímalo.....Jsou doklady na svém místě? Ne? ......Tak co by mě to zajímalo,hlavně pokud nejde o mé věci a odpověd,.....ano já peru prádlo, ale jen to co je v koši na prádlo a nebo miláčku, ale tvé doklady jsou pouze tvé doklady....mě do nich přeci nic není.Já své mám v kabelce :D Protože v okamžiku kdy se do toho člověk začne angažovat, tak se do toho namáčí a dostane "po tlamě" tak nebo tak. Buď že jste to nevypraly a nebo že jste to zase někam uklidili.

Protože když si vzpomenu na to jak mi maminka vždycky v "dobré vůli" uklidila pokoj......... :beg: :beg: :beg: Nejen že jsem nemohla nic najít týden ale v tu chvíli jsem ji prostě nenáviděla. Také proto pak podle mého názoru vznikají otázky, kde mám tohle a kde je tohle.....kde to zas je? Kam jsi to dala?

A hlavně říct to vždy a bez emocí.Hele mě se to prostě nelíbí....a zkusit k něčemu přirovnat, to je jako kdyby jsi měl navoněné auto a já ti tam pohazovala posmrkané kapesníky :D :D :D
ObrázekObrázek
Obrázek
RomanaK

Příspěvekod Aliba » 0, 15. září, 2010, 9:46 am

Jé manža taky není uklízecí, jen občas když už je fakt mega bordel, tak ho to chytí a jede, jak dráha.
Jinak to samé v ložnici hromádky prádla, počítačový kout přetejká je taky v ložnici, takže to není na očích. Ovšem pak furt něco hledá a ještě se mě ptá kam jsem to dala :evil: . Hromadu prádla v ložnici částečně vyřešil sluha, ještě to asi bude chtít nějakej košík na špinavé prádlo, páč do koupelny asi daleko. Zásadně to prádlo nesbírám, jen teď zahlásím, že budu prát a co nebude v koupelně, nebude vypráno. Párkrát jsem ho vytrestala, že jsem je opravdu neposbírala a nebylo vypráno a byl problém, že neměl co oblíknout.
Jinak to funguje, jak u Yoreth, prostě když něco potřebuju, tak reknu a je to. Samodřejmně, žádné náznaky, prostě vyšlu konkrétní požadavek.
Jo a starší taky nechce uklízet, protože tatínek tkaky neuklízí. Takže jí teď pomáhá s uklidem a samo i já ho víc zapojuji, aby dračice viděly, že i tatínek uklízí.
No a když manžu chtí rejpavá, proč není uklizeno to či to a co tu dělám. Hodím usměv, oko a řeknu v klidu, no vidíš, tak okolo toho nechoď a ukliď to, nebo si z něho utahuju, že já jsem si toho nevšila, jak je skvělej a že to teď když to viděl určo uklidí. Takže raději moc bordel doma nekomentuje, aby nedostal do ruky koště a nemusel jít uklízet.
Jó a vždy mě dostane, když peskuje dračice, ale sám dělá někdy i větší nepořádek.
Takže opět se háže do klidu a nepeskuje a snaží se je uklízení naučit.
Samo jde pomalu, ale tím, že nechce mít dračice bordelářky, tak se lepší i on.
Aliba

Příspěvekod Majinka7777 » 0, 15. září, 2010, 10:52 am

Holky to jsou krásné články,jako bych četla o té naší domácnosti. :lol: No taky jsem to řešila po zlém i po dobrém,ale pak jsem měla jen špatnou náladu,že s manželem nehnu nebo jsme se pohádali,tím,že já mu vyčítala jeho bordeláctví a on,že pracuje kolem domu a já po něm chci všechno,atd.Ted to máme tak,že já uklízím v domě i po něm,občas si u toho zanadávám,ale jinak docela pohoda,když mu řeknu ,že potřebuju s něčím pomoct,udělá to,dokonce po upozornění si uloží oblečení,odnese talíř z obýváku,uklidí špinavé ponožky,ale to na něj ještě volám at je hodí do koše nebo do pračky,byl by schopný to dát do chodby za dveře :swoon: Také s luxováním pomáhá, :s6834: jen občas musím tak trošku přivřít oko nad těmi drobečky co zůstanou pod stolem.Asi už to lepší nebude,snad až malá bude větší a tatínek se bude chtít předvést aby taky neříkala,že on to nedělá tak ona taky nebude.Ale i tak jsem ráda,že se snaží :give_heart: a hlavně chválím :lol: :bye2:
Majinka7777

Příspěvekod Waja » 0, 15. září, 2010, 12:24 pm

Už dloooooooho sleduji Lídiny stránky (vlastně i kdysi ty původní) a poctivě se snažím plnit denní úkoly (tedy musím říct, že už dva roky denně mám večer nablýskaný dřez - to mi jde :lol: ).
Tohle téma, co s neuklízecím manželem mě obzvlášť zaujalo. Snažím se o výchovu manžela už přes 30 let a ubezpečuji vás, že to NELZE. Vyřešila jsem to tak, že já uklízím veškeré "společné" místnosti, do jeho zásadně nevstupuji (pokud tam nenesu jeho věci ze "společné místnosti"). Jeho věci, které nemají co dělat ve společné místnosti prostě odnesu do jeho a dám mu na stůl - co si s tím udělá pak, je jeho starost. Do jeho dalších místností - jako je třeba dílna a garáž - prostě nechodím a tím si šetřím nervy. Chaos v těchto místnostech se mu pomstí sám - naposledy mu spadl na nohu motor z auta.... :cool:
Waja

Další

Zpět na Denní tipy